Home / Places to go / Sultan murat yaylası

Sultan murat yaylası

Credits: Yusuf Bilgin

Sultan murat yaylası

 

Trabzonun zirvelerinde yaşanmış çilelerle dolu bir tarihi zerafetiyle gösteren çaykara ilçesine bağlı sultan murat yaylası ilçe merkezinden 25km uzaklıkta ve 2200m rakımda bulunmaktadır.

 

Doğal güzelliğinin yanında tarih sahnesinde de yer alması binlerce insanın ziyaret etmesine neden olmuştur.1635 yılında iran seferinden dönen 4.murad burada ordusuyla konaklamış ve cuma namazı kılmıştır.Bu olaydan sonra yaylanın adı Sultan Murad olarak değiştirilmiştir.

 

1916'da olan 1.dünya savaşı sırasında ruslarla yapılan çatışma sonrası şehit olan askerlerimiz için yaylanın 1.5km uzağında şehit mezarlığı yapılmış.Aynı zamanda yaylada 1.dünya savaşından kalma siperler hala bulunmaktadır.

 

Aktivite

Şenlik

Sultan murad yaylasında her sene 20 Ağustos zamanı şenlikler yapılır. Şenlikler sayesinde kültürel,ticari ve insani paylaşımlar da peşi sıra gelir.Aynı zamanda yöreye ait oyunlar da oynanır.

 

Doğa yürüyüşü

2200m rakımda bulunan sultan murad yaylası yürüyüş yapmak isteyenler için favori kabuledilir.Aynı zamanda dağ havasının yorucu tarafından sonra da bölgede bulunan restoranlardan yöresel lezzetleri tadabilirsiniz.